Zurück
Naše pohanka lámanka nebo kroupa jako příloha

Základní příprava pohanky:

Pohanku lámanku nasypeme do nádoby a zalijeme převařenou ne vroucí vodou. Přibližně v poměru 1:1a půl Litru vody (pohanka:voda). Platí, čím více vody, tím řidší kaše. Proto vody raději méně. Teplota vody by neměla přesahovat 80°C, abychom zbytečně neničili Rutin. Potom nádobu s pohankou přikryjeme a necháme naměknout 20 minut. Můžeme dát pod peřinu, jako za časů našich babiček. Pohanka kroupa - celé zrno potřebuje delší čas strávený pod peřinou cca 1h.

Pokud použijeme pohanku jako přílohu, ochutíme ji osmahlou cibulkou na oleji či česnekem na olivovém oleji, které osmahneme do „sklovata“. Hotovou pohanku stačí s cibulí nebo česnekem smíchat a osolit.

Pohanku lámanku můžeme také použít do polévek místo zavářky. Jakýkoliv vývar (masový či zeleninový) dovaříme, do vývaru pohanku pohanku lámanku nasypeme v poměru: 1/2 hrníčku (200 ml) pohanky lámanky na 1 l vývaru. Pohanka lámanka do 10-ti minut naměkne. 

Jehněčí maso k pohance

Cca 2 kg jehněčí plece, očištěné od přebytečného loje. Může být jakékoliv
jehněčí, očištěné od loje, třeba i kousky na klobásky, které zbyly.

200 ml bílého vína, trochu vody na podlévání, olivový olej, sůl pepř
Bylinkové máslo:
125g měkkého másla
3-4 utřené stroužky česneku
1 PL (polévková lžíce) nasekaného čerstvého tymiánu
1 PL nasekané čerstvé rozmarýny
1 PL nasekané čerstvé máty šalvěje
2 PL nasekané čerstvé petržele
Sůl
1. Maso omyjeme, můžeme propíchat jehlicí, aby bylinky do masa
„vsákly“. Maso osolíme, opepříme, celé mírně potřeme olivovým
olejem, přidáme bylinkové máslo.
Pokud máme maso vcelku můžeme do něj udělat zářezy (jako
když jej chceme nakrájet na plátky), maso osolíme, opepříme. Do zářezů „napěchujeme“ bylinkové máslo. Pokud máme kousky masa, jen je promícháme se solí, pepřem, olivovým olejem a bylinkovým máslem.
2. Dáme maso do pekáče a podlijeme vínem, necháme v chladnici odstát přes noc. Poté vložíme do trouby, nejprve na 200°C asi 30 min., potom snížit na 180°C a takto dopékáme do měkka, podléváme vodou.

Exkursion buchen