Zpět
Pohankový chléb

V míse nasucho smícháme 

0,5 kg pohankové mouky Šmajstrla (pohanková mouka bílá-MB,nebo pohanková mouka celozrnná-MC. Můžeme namíchat obě v poměru 250g MB a 250g MC)

2 lžíce neochuceného psylia

1,5 lžičky soli

1,5 lžičky kmínu

1-2 lžíce mletého lněného semínka (nemusí být)

1-2 lžíce loupaných slunečnicových semínek (nemusí být)

Postupně přidáme až 900 ml teplé (40°C) vody a vařechou vymícháme těsto, asi 15 minut. Nebojte se, těsto nasaje hodně vody, z počátku je řídké, nakonec má konzistenci asi jako na třenou bábovku.

Mísu zakryjeme a necháme 24 hodin kynout, můžeme dát na topení, v létě na okno, ke konci kynutí lze nahřát troubu na 40°C a nechat třeba 2 hodiny při této teplotě kynout. Teplota v době kynutí by neměla přesáhnout 40°C, abychom si nezničili kvasinky.Po dobu kynutí nemícháme, jen kontrolujeme. Z počátku se neděje nic, ke konci kynutí se těsto „zvedá“ a voní. Necháme li kynout déle je chleba nakyslý, ale dobrý.Nahřejeme troubu a v ní skleněnou zapékací mísuu na 230°C, po dosažení teploty vyklopíme těsto do rozpálené misky, trochu zarovnáme a uhladíme tvar, mísu přiklopíme a pečeme v zavřené míse 1 hodinu, dále v otevřené 15 minut při teplotě 220-230°C.Po této době chleba z mísy vyjměte a nechejte vychladnout na mřížce, správně upečený chleba na poklep „zvoní“.  Nebojte se, chleba se nepřipeče a jde dobře vydělat.Chleba je výborný, chutný a má drobné pravidelné póry.

( nelze udělat z čínské pohanky!)

Zlepšovák pana Kvasničky: do těsta, přidejte 2-3 polévkové lžíce naší pohanky lámanky. Chleba za 24 hodin lépe nakyne.

Rezervace termínu exkurze